Botanik alimlərin məqaləsi yüksək indeksli jurnalda dərc olunub
AR Elm və Təhsil Nazirliyi Botanika İnstitutunun alimlərinin həmmüəllifli olduğu “Azərbaycanda yayılmış Artemisia cinsi növlərinin genetik quruluşu və molekulyar analizi” adlı məqalə “International Journal of Secondary Metabolite” (Tubitak) jurnalında nəşr olunub.
Məqalənin müəllifləri Botanika İnstitutunun baş direktoru, Etnobotanika şöbəsinin müdiri, professor Səyyarə İbadullayeva, şöbənin elmi işçisi Nərmin Sadıqova, MBBİ-nun Genomun quruluşu və ekspressiyası laboratoriyasının baş elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ələmdar Məmmədov, aparıcı elmi işçisi Zərifə Süleymanova və Xəzər Universitetinin Həyat Elmləri departamentinin dosenti, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Cavid Ocağıdır.
Məqalədə qeyd olunur ki, Azərbaycanın müxtəlif bölgələrindən toplanmış Artemisia szowitziana Artemisia fragrans növlərinin 10 genotipinin filogenetik əlaqələri və genetik quruluşu RAPD praymerləri vasitəsilə tədqiq edilmişdir. Seçilmiş   RAPD markerləri əsasında yovşan nümunələri arasında cəmi 94 DNT spektrləri amplifikasiya edilmişdir. Eksperiment zamanı OPA-02 praymeri vasitəsilə 3 spektr amplifikasiya edilmiş, OPW-17 praymeri vasitəsilə isə 12 spektr əldə olunmuşdur. Azərbaycana məxsus Artemisia szowitziana və Artemisia fragrans  növlərinin  müxtəlif populyasiyalarına aid nümunələrin genetik müxtəlifliyinin 10 RAPD markerlər əsasında öyrənilməsində əldə olunmuş PIC kəmiyyətinin orta qiymətinin 0.864-ə bərabər olması götürülən nümunələr arasında zəngin genetik müxtəlifliyin olmasından xəbər verir. Cakkard genetik oxşarlıq indeksi və UPGMA metodundan istifadə edilərək klaster analizi öyrənilən yovşan nümunələri 6 əsas qrupda sinifləşdirmişdir. Əsas Komponentlərin Analizi (PCA) ümumi variasiyanın 74.22%-də özünü doğrultmuşdur. Əldə edilən nəticələrə əsasən demək olar ki, Azərbaycanda yayılmış Artemisia szowitziana (1-2 və 4-6 nümunə) ilə Artemisia fragrans (3,5,7 və 8,9, 10 nümunə) populyasiyaları arasında molekulyar səviyyədə  geniş müxtəliflik mövcuddur.

The article “Genetic structure and molecular analysis of the Artemisia genus species distributed in Azerbaijan” co-authored by the scientists of the Institute of Botany, Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan has been published in the “International Journal of Secondary Metabolite” (Tubitak).
The authors of the article are Dr. Professor Sayyara Ibadullayeva, General Director of the Institute of Botany, Head of the Department of Ethnobotany, Narmin Sadigova, scientific worker of the department, PhD, associate professor Alamdar Mammadov, senior researcher of the IMBB Genome Structure and Expression Laboratory, leading researcher Zarifa Suleymanova and PhD Javid Ocag, associate professor of the Department of Life Sciences of Khazar University.
The article mentions that the phylogenetic relationships and genetic structure of 10 genotypes of Artemisia szowitziana and Artemisia fragrans collected from different regions of Azerbaijan were studied using RAPD primers.
A total of 94 DNA spectra were amplified among wormwood accessions based on selected RAPD marker. During the experiment, three spectra were amplified using the OPA-02 primer, and 12 spectra were obtained using the OPW-17 primer. The fact that the average value of the PIC quantity obtained from the study of genetic diversity of accessions belonging to different populations of Artemisia szowitziana and Artemisia fragrans species of Azerbaijan on the basis of 10 RAPD markers is equal to 0.864 indicates a rich genetic diversity among the accessions taken. Principal Component Analysis (PCA) justified 74.22% of the total variance. According to the obtained results, it can be noted that there is a wide diversity at the molecular level between the Artemisia szowitziana (1-2 and 4-6 accessions) and Artemisia fragrans (3,5,7 and 8,9, 10 accessions) populations spread in Azerbaijan.
It should be noted that International Journal of Secondary is indexed in SCOPUS, TR Dizin, DOAJ, CrossRef scientific databases.