Botanik alimlərin məqaləsi yüksək indeksli jurnalda dərc olunub
AR Elm və Təhsil Nazirliyi Botanika İnstitutunun alimlərinin həmmüəllifli olduğu “Azərbaycanda yayılmış Artemisia cinsi növlərinin genetik quruluşu və molekulyar analizi” adlı məqalə “International Journal of Secondary Metabolite” (Tubitak) jurnalında nəşr olunub.
Məqalənin müəllifləri Botanika İnstitutunun baş direktoru, Etnobotanika şöbəsinin müdiri, professor Səyyarə İbadullayeva, şöbənin elmi işçisi Nərmin Sadıqova, MBBİ-nun Genomun quruluşu və ekspressiyası laboratoriyasının baş elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ələmdar Məmmədov, aparıcı elmi işçisi Zərifə Süleymanova və Xəzər Universitetinin Həyat Elmləri departamentinin dosenti, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Cavid Ocağıdır.
Məqalədə qeyd olunur ki, Azərbaycanın müxtəlif bölgələrindən toplanmış Artemisia szowitziana Artemisia fragrans növlərinin 10 genotipinin filogenetik əlaqələri və genetik quruluşu RAPD praymerləri vasitəsilə tədqiq edilmişdir. Seçilmiş   RAPD markerləri əsasında yovşan nümunələri arasında cəmi 94 DNT spektrləri amplifikasiya edilmişdir. Eksperiment zamanı OPA-02 praymeri vasitəsilə 3 spektr amplifikasiya edilmiş, OPW-17 praymeri vasitəsilə isə 12 spektr əldə olunmuşdur. Azərbaycana məxsus Artemisia szowitziana və Artemisia fragrans  növlərinin  müxtəlif populyasiyalarına aid nümunələrin genetik müxtəlifliyinin 10 RAPD markerlər əsasında öyrənilməsində əldə olunmuş PIC kəmiyyətinin orta qiymətinin 0.864-ə bərabər olması götürülən nümunələr arasında zəngin genetik müxtəlifliyin olmasından xəbər verir. Cakkard genetik oxşarlıq indeksi və UPGMA metodundan istifadə edilərək klaster analizi öyrənilən yovşan nümunələri 6 əsas qrupda sinifləşdirmişdir. Əsas Komponentlərin Analizi (PCA) ümumi variasiyanın 74.22%-də özünü doğrultmuşdur. Əldə edilən nəticələrə əsasən demək olar ki, Azərbaycanda yayılmış Artemisia szowitziana (1-2 və 4-6 nümunə) ilə Artemisia fragrans (3,5,7 və 8,9, 10 nümunə) populyasiyaları arasında molekulyar səviyyədə  geniş müxtəliflik mövcuddur.

В журнале «International Journal of Secondary Metabolite» (Tubitak) опубликована статья «Генетическая структура и молекулярный анализ распространенных в Азербайджане видов рода Artemisia», написанная в соавторстве с учеными Института ботаники Министерства науки и образования Азербайджанской Республики.
Авторы статьи – генеральный директор Института ботаники, заведующая Отделом этноботаники, профессор Сайяра Ибадуллаева, научный сотрудник отдела Нармин Садыгова, старший научный сотрудник лаборатории структуры и экспрессии генома ИМВВ, д.ф.п.б., доцент Аламдар Мамедов, ведущий научный сотрудник Зарифа Сулейманова и доцент департамента Науки о жизни Университета Хазар, д.ф.п.б., Джавид Оджак.
В статье отмечается, что с использованием RAPD-праймеров изучены филогенетические связи и генетическая структура 10 генотипов Artemisia szowitziana и Artemisia fragrans, собранные в различных регионах Азербайджана. На основе выбранных маркеров RAPD среди образцов полыни всего 94 спектра ДНК были амплифицированы.
В ходе эксперимента 3 спектра были амплифицированы с использованием праймера OPA-02 и 12 спектров получены с использованием праймера OPW-17.
При изучении генетического разнообразия образцов, принадлежащие к различным популяциям видов Artemisia szowitziana и Artemisia fragrans, на основе 10 RAPD-маркеров среднее значение количества PIC равное 0,864, свидетельствует о богатом генетическом разнообразии среди взятых образцов.
Кластерный анализ с использованием индекса генетического сходства Джаккарда и метода UPGMA разделил изученные образцы полыни на 6 основных групп. Анализ главных компонентов (PCA) оправдал себя 74,22% от общей вариации.
На основании полученных результатов можно сказать, что на молекулярном уровне существует большое разнообразие между популяциями Artemisia szowitziana (1-2 и 4-6 образцов) и Artemisia fragrans (3,5,7 и 8,9, 10 образцов) распространённые в Азербайджане.