Polşa Respublikasının Azərbaycandakı səfiri Rafal Poborski və birinci konsul Bartoş Muşyaloviç AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunu ziyarət ediblər.
Görüşdə Azərbaycan-Polşa ədəbi əlaqələrinin inkişaf tarixi, görülmüş işlər və gələcək perspektivlər müzakirə olunub.
AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli qonaqları salamlayaraq əvvəlcə Azərbaycanın Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin başçılığı altında ordumuzun əzəli torpağımız Qarabağı işğalçılardan azad etməsi, düşmənin isə bütün beynəlxalq konvensiyalara zidd olaraq mülki yaşayış yerlərini atəşə tutması barədə məlumat verib.
Azərbaycan-Polşa ədəbi əlaqələrinin inkişaf tarixinə toxunan akademik İsa Həbibbəyli bu istiqamətdə Ədəbiyyat İnstitutunda böyük işlər görüldüyünü səfirin diqqətinə çatdırıb. Qeyd edib ki, Azərbaycan və Polşa akademiyaları və eləcə də Ədəbiyyat institutları qarşılıqlı əməkdaşlıqla bağlı müqavilə imzalayıblar. Hazırda Ədəbiyyat İnstitutunun Dünya ədəbiyyatı və komparativistika şöbəsində Polşa ədəbiyyatı tədqiq olunur. Akademik İsa Həbibbəyli bu istiqamətdə şöbənin müdiri, professor Gülər Abdullabəyovanın, sos.f.d. Samir Səttarovun fəaliyyətini xüsusi vurğulayıb: “S.Səttarovun “Адам Мичкевич и Азербайджан” kitabı son illərdə ədəbi əlaqələrimizin uğurlu nişanəsidir. Ədəbiyyat İnstitutunun Polşanın Byalistok Universiteti ilə birgə “Horizon 2020” proqramının qalibi olması gələcək əlaqələr üçün böyük perspektivlər açır”.
Səfir Rafal Poborski dəvətə görə akademik İsa Həbibbəyliyə təşəkkürünü bildirib və qeyd edib ki, Azərbaycanın mülki əhalisinin atəşə tutulması beynəlxalq qanunvericiliyə ziddir. Azərbaycan-Polşa ədəbi əlaqələrinə toxunan səfir bu əlaqələrin zəngin tarixinin olduğunu diqqətə çatdırıb. R.Poborski Azərbaycanla Polşanın “Horizon 2020” proqramının birgə qalibi olmasını mühüm hadisə kimi dəyərləndirib və səfirliyin lazımi dəstək göstərməyə hazır olduğunu bildirib.
Daha sonra çıxış edən professor Gülər Abdullabəyova Azərbaycan-Polşa ədəbi əlaqələrinin tarixinə dair maraqlı faktları görüş iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. O, institutda Stanislav Rimkeviçin görkəmli Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzuli ilə bağlı tədqiqatının Azərbaycan dilinə tərcümə olunduğunu və tezliklə çap ediləcəyini söyləyib.

Ambassador of Poland to Azerbaijan visited the Institute of Literature
Ambassador of the Republic of Poland to Azerbaijan Rafal Poborski and First Consul Bartosz Musjyalovich visited the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS.
The history of the development of Azerbaijani-Polish literary relations, the work done and prospects for the future were discussed at the meeting.
Welcoming the guests, the first vice-president of ANAS, director of the Institute of Literature, academician Isa Habibbayli informed the guests about the liberation of our historical lands of Karabakh from the Armenian invaders by our army under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief of Azerbaijan Ilham Aliyev and the shelling of peaceful settlements of Azerbaijan, contrary to all international conventions.
Referring to the history of the development of Azerbaijani-Polish literary relations, academician Isa Habibbayli said that a lot has been done in this direction at the Institute of Literature. He noted that an agreement on mutual cooperation was signed between the academies of Azerbaijan and Poland, as well as the institutes of literature. Polish literature is currently being studied by scholars of the Department of World Literature and Comparative Studies of the Institute of Literature.
Ambassador Rafal Poborski thanked academician Isa Habibbayli for the invitation and noted that the shelling of civilians in Azerbaijan is contrary to international law. Touching upon the Azerbaijani-Polish literary ties, the ambassador noted that these relationships have a rich history. R. Poborski described the joint victory of Azerbaijan and Poland in the Horizon 2020 program as an important event and said that the embassy was ready to provide the necessary support.
Speaking further, Professor Gular Abdullabeyova brought to the attention of the meeting participants interesting facts from the history of Azerbaijani-Polish literary ties. According to her, Stanislav Rimkevich's research on the outstanding Azerbaijani poet Muhammad Fuzuli has been translated into Azerbaijani and will be published in the near future.