Mərkəzi Nəbatat Bağının illik hesabatı dinlənilib
AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin və Mərkəzi Nəbatat Bağının Elmi şuralarının birgə iclası keçirilib.
Yığıncaqda Mərkəzi Nəbatat Bağının 2021-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunları müzakirə edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova açaraq hesabatı təqdim etmək üçün sözü Mərkəzi Nəbatat Bağının icraçı direktoru, biologiya elmləri doktoru, dosent Həsən Babayevə verib.
Həsən Babayev məruzəsində cari ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərman və sərəncamlarının, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin qərar və sərəncamlarının, habelə Dövlət proqramlarının icrası ilə əlaqədar müəssisədə yerinə yetirilmiş işlər haqqında ətraflı məlumat verərək, 2021-ci ildə AMEA-nın Mərkəzi Nəbatat Bağında elmi-tədqiqatların 1 problemin həlli üzrə 5 mövzunu əhatə edən 11 iş və 21 mərhələdə yerinə yetirildiyini bildirib. Hesabat ilində Bağın əməkdaşları tərəfindən ümumilikdə 38 elmi əsərin, o cümlədən 2 monoqrafiya, 1 kitab, 22 məqalə və 13 məruzə tezislərinin yerli və xarici elmi mətbuatda nəşr edildiyi, 7 məqalənin impakt faktorlu jurnallarda dərc edildiyi vurğulanıb. Bağın əməkdaşlarının həm respublikada, həm də xaricdə çoxsaylı onlayn tədbirlərdə iştirak etdiyi haqda məlumat diqqətə çatdırılıb.
Həsən Babayev qeyd edib ki, Batumi Nəbatat Bağı, Qazaxıstanın Manqışlaq Eksperimental Botanika Bağı və Mərkəzi Nəbatat Bağı arasında 5 il müddətində qarşılıqlı əməkdaşlıq çərçivəsində razılaşma memorandumu imzalanıb. Mərkəzi Nəbatat Bağının canlı bitki kolleksiyalarının zənginləşdirilməsi məqsədilə dünyanın bir sıra ölkələrinin nəbatat bağları ilə toxum mübadiləsi işləri həyata keçirilib. Bağın nəzdində fəaliyyət göstərən Şamaxı Dayaq Məntəqəsinin ərazisində müxtəlif növ dərman, efiryağlı, nektarlı və d. faydalı bitkilərin kolleksiyası yaradılıb.
İcraçı direktor aparılan elmi tədqiqat işlərinin nəticələrinin istehsalata tətbiqi məqsədilə Mərkəzi Nəbatat Bağında seleksiya və hibridləşdirmə üsulu ilə yetişdirilmiş “Professor Lütfi Zadə”, “Akademik Cəlal Əliyev”, “Leyla”, “Akademik Həsən Əliyev”, “Qara gilə”, “Abşeron simfoniyası” və “Şərqin səhəri” bağ qızılgülləri üçün patent və müəlliflik şəhadətnamələri alındığını iclas iştirakçılarının nəzərinə çatdırıb. Bundan əlavə, o, cari ildə Bağda AMEA-nın elmi-tədqiqat müəssisələri və Azərbaycanın bir sıra ali təhsil müəssisələrinin tələbələri ilə tədris-yaradıcılıq məşğələlərinin və maarifləndirici tədbirlərin keçirildiyini qeyd edib.
Həsən Babayev Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin tapşırığına əsasən Bağda genişmiqyaslı abadlıq-quruculuq işlərinin aparıldığını, cari ilin noyabr ayında akademik Ramiz Mehdiyevin Mərkəzi Nəbatat Bağında həyata keçirilən abadlıq işləri ilə tanış olduğunu və bu işləri yüksək qiymətləndirərək öz tapşırıq və tövsiyələrini verdiyini vurğulayıb.
Sonra hesabat ətrafında geniş müzakirələr aparılıb, suallar cavablandırılıb, təkliflər verilib.
Akademik İradə Hüseynova müzakirələrə yekun vuraraq Bağda inventarlaşdırmanın aparılması, məlumat bazasının yaradılması, kolleksiyaların bərpası və zənginləşdirilməsi, itməkdə olan növlərlə bağlı tədqiqatların gücləndirilməsi və s. məsələlər üzrə tapşırıq və tövsiyələrini bildirib. Yekunda müəssisənin fəaliyyəti müsbət qiymətləndirilərək illik hesabatın qəbul olunmasına dair qərar qəbul olunub.

Был заслушан годовой отчет Центрального ботанического сада.
Состоялось совместное заседание Ученых советов Отделения биологических и медицинских наук НАНА и Центрального ботанического сада.
На заседании были обсуждены итоги научной и научно-организационной деятельности Центрального ботанического сада в 2021 году.
Мероприятие вступительным словом открыла вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова, которая предоставила слово исполнительному директору Центрального ботанического сада доктору биологических наук, доценту Гасану Бабаеву для презентации годового отчета.
В своем выступлении Гасан Бабаев подробно рассказал об Указах и Распоряжениях Президента Азербайджанской Республики, постановлениях и распоряжениях Кабинета Министров Азербайджанской Республики, а также о проделанной работе в связи с реализация государственных программ. По его словам, за отчетный период в этом научном учреждении в 21 этап было выполнено 11 работ, охватывающих 21 тему. В отчетном году сотрудниками Сада опубликовано 38 научных работ, в том числе 2 монографии, 1 книга, 22 статьи и 13 тезисов в отечественной и зарубежной научной прессе, 7 статей опубликованы в журналах с импакт-фактором.
Было также отмечено, что сотрудники Сада принимали участие в многочисленных республиканских и зарубежных онлайн-мероприятиях.
Г.Бабаев довел до внимания, что между Батумским ботаническим садом, Мангышлакским экспериментальным ботаническим садом Казахстана и Центральным ботаническим садом НАНА был подписан меморандум о взаимопонимании в рамках 5-летнего сотрудничества. Для обогащения коллекций живых растений Центрального ботанического сада был произведен обмен семенами с ботаническими садами ряда стран мира. На территории Шамахинского опорного пункта, действующего при Центральном ботаническом саду, создана коллекция полезных растений, где хранятся различные лекарственные, эфирномасличные  и другие растения.
Исполнительный директор довел до внимания присутствующих, что для применения результатов научных исследований в производстве были получены патенты и авторские свидетельства на розы «Профессор Лотфи Заде», «Академик Джалал Алиев», «Лейла», «Академик Гасан Алиев», «Черная вишня», «Абшеронская симфония» и «Утро Востока», выращенные в Центральном ботаническом саду путем методов селекции и гибридизации.
Кроме того, было отмечено, что в текущем году в ЦБС были проведены учебно-творческие занятия и образовательные мероприятия со студентами научно-исследовательских институтов НАНА и ряда высших учебных заведений Азербайджана.
Г.Бабаев подчеркнул, что по поручению президента Национальной академии наук Азербайджана академика Рамиза Мехтиева в Центральном ботаническом саду были начаты масштабные работы по благоустройству и реконструкции.
Затем состоялись обсуждения по отчету, были даны ответы на вопросы.
Подводя итоги обсуждений, академик Ирада Гусейнова дала поручения и рекомендации по проведению инвентаризации, созданию базы данных, восстановлению и пополнению коллекций Сада, усилению исследований по исчезающим видам и т. д. В заключение деятельность этого научного учреждения была оценена положительно, и было принято решение утвердить годовой отчет.