2021-ci ildə Qarabağın bir sıra rayonlarının (Ağdərə, Ağdam, Xocavənd, Füzuli, Cəbrayıl) bitki genetik ehtiyatlarının floristik təftişi, bioekoloji xüsusiyyətləri və istifadə imkanları təhlil edilib. Tədqiqatlar nəticəsində 9 genofond qrupuna aid (yabanı qida, tərəvəz, meyvə və giləmeyvə, ədviyyat, yem, dərman, vitaminli, balverən və boyaq bitkiləri) 163 fəsilə, 391 cinsə aid 541 növün yayılması aşkar edilib.
Bu barədə Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov açıqlama verib.
Z.Əkpərov bildirib ki, torpaqlarımızın işğaldan azad olunması nəticəsində bu ərazilərdə yayılmış bitki və heyvan genetik müxtəlifliyi əsl sahibinə qaytarılıb və onların müqayisəli tədqiqi üçün tarixi şərait yaranıb.
“Genetik Ehtiyatlar İnstitutu işğaldan azad edilmiş ərazilərdə bitki genetik ehtiyatlarının təftişi, toplanması, mühafizəsi, eləcə də Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun torpaq-iqlim şəraitinə uyğun yeni bitki sortlarının yaradılması işini prioritet elan edib və planlı şəkildə elmi-tədqiqat fəaliyyətinə başlayıb”, - deyə institutun baş direktoru qeyd edib.
Alimin sözlərinə görə, aparılmış təhlillər göstərib ki, qeyd edilən bitkilərdən perspektivli növlərə əsasən Füzuli (127 növ) və Ağdam (93 növ) rayonlarında rast gəlinir. Ərazidə itmək təhlükəsində olan 65 bitki növü aşkar edilərək Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı kitab”ının yeni nəşrinə daxil edilməsi tövsiyə olunub.
Baş direktor, həmçinin işğaldan azad edilmiş ərazilərdə növbəti illərdə ekspedisiyaların keçirilməsi üçün plan və yol xəritələrinin hazırlandığını da vurğulayıb.

Гендиректор Института генетических ресурсов: «На освобожденных территориях обнаружено 65 видов исчезающих растений»
07.02.2022
Проанализировано флористическое обследование, биоэкологические особенности и возможности использования генетических ресурсов растений, ряда районов Карабаха (Агдеринского, Агдамского, Ходжавендского, Физулинского, Джебраильского) в 2021 году.
В результате исследований выявлен 541 вид, относящийся к 391 роду, относящийся к 163 семействам, относящимся к 9 группам генофонда (дикорастущие, овощные, плодово-ягодные, пряно-кормовые, лекарственные, витаминные и красильные растения).
Об этом заявил генеральный директор Института генетических ресурсов, член-корреспондент НАНА Зейнал Акперов.
З. Акпаров сказал, что в результате освобождения наших земель от оккупации, истинному владельцу возвращено генетическое разнообразие растений и животных, распространенных на этих территориях и созданы исторические условия для их сравнительного исследования.
"Институт генетических ресурсов объявил приоритетной задачей- обследование, сбор и охрану генетических ресурсов растений на освобожденных территориях, а также создание новых сортов растений в соответствии с почвенно-климатическими условиями Карабаха и Восточного Зангезура и начал исследовательскую деятельность в плановом порядке "— сказал гендиректор института.
По словам ученого, анализ показал, что наиболее перспективные виды этих растений встречаются в районах Физули (127 видов) и Агдама (93 вида). Было рекомендовано выявить 65 видов растений, находящихся под угрозой исчезновения и включить их в новое издание Красной книги Азербайджанской Республики.
Он также отметил, что подготовлены планы и дорожные карты для экспедиций на освобожденных территориях в ближайшие годы.