2021-ci ildə Qarabağın bir sıra rayonlarının (Ağdərə, Ağdam, Xocavənd, Füzuli, Cəbrayıl) bitki genetik ehtiyatlarının floristik təftişi, bioekoloji xüsusiyyətləri və istifadə imkanları təhlil edilib. Tədqiqatlar nəticəsində 9 genofond qrupuna aid (yabanı qida, tərəvəz, meyvə və giləmeyvə, ədviyyat, yem, dərman, vitaminli, balverən və boyaq bitkiləri) 163 fəsilə, 391 cinsə aid 541 növün yayılması aşkar edilib.
Bu barədə Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov açıqlama verib.
Z.Əkpərov bildirib ki, torpaqlarımızın işğaldan azad olunması nəticəsində bu ərazilərdə yayılmış bitki və heyvan genetik müxtəlifliyi əsl sahibinə qaytarılıb və onların müqayisəli tədqiqi üçün tarixi şərait yaranıb.
“Genetik Ehtiyatlar İnstitutu işğaldan azad edilmiş ərazilərdə bitki genetik ehtiyatlarının təftişi, toplanması, mühafizəsi, eləcə də Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun torpaq-iqlim şəraitinə uyğun yeni bitki sortlarının yaradılması işini prioritet elan edib və planlı şəkildə elmi-tədqiqat fəaliyyətinə başlayıb”, - deyə institutun baş direktoru qeyd edib.
Alimin sözlərinə görə, aparılmış təhlillər göstərib ki, qeyd edilən bitkilərdən perspektivli növlərə əsasən Füzuli (127 növ) və Ağdam (93 növ) rayonlarında rast gəlinir. Ərazidə itmək təhlükəsində olan 65 bitki növü aşkar edilərək Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı kitab”ının yeni nəşrinə daxil edilməsi tövsiyə olunub.
Baş direktor, həmçinin işğaldan azad edilmiş ərazilərdə növbəti illərdə ekspedisiyaların keçirilməsi üçün plan və yol xəritələrinin hazırlandığını da vurğulayıb.

General Director of the Institute of Genetic Resources: “65 endangered plant species have been found in the liberated areas”
07.02.2022
Floristic inspection, bioecological features and possibilities of use of plant genetic resources of a number of regions of Karabakh (Agdara, Aghdam, Khojavend, Fuzuli, Jabrayil) in 2021 were analyzed. As a result of the research, 541 species belonging to 163 families, 391 genera on 9 gene groups (wild food, vegetables, fruits and berries, spices, fodder, medicines, vitamins, melliferous and dye plants) were found.
This was announced by corresponding member of ANAS Zeynal Akbarov, General Director of the Institute of Genetic Resources.
Z. Akparov said that as a result of the liberation of our lands from occupation, the genetic diversity of plants and animals spread in these areas was returned to the real owner and historical conditions were created for their comparative study.
The general director of the Institute noted “The Institute of Genetic Resources has announced the priority of inspection, collection and protection of plant genetic resources in the liberated territories, as well as the creation of new plant varieties in accordance with the soil and climatic conditions of Karabakh and East Zangazur and planned research activities”
According to the scientist, the analysis showed that the most promising species of these plants are found in Fuzuli (127 species) and Agdam (93 species) regions. 65 endangered plant species were found in the area and it was recommended to include them in the new edition of the Red Book of the Republic of Azerbaijan.
He also noted that plans and roadmaps have been prepared for expeditions in the liberated territories in the coming years.