Doğma Vətənimiz Azərbaycanda və dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan əziz və hörmətli Azərbaycan alimləri!
Ölkəmizin çoxsaylı elm və təhsil müəssisələrində elmi, elmi-pedaqoji, elmi-təşkilati, elmi-texniki və elmi-innovativ fəaliyyət sahələrində çalışan çoxsaylı əməkdaşlar!
Respublikamızda fundamental və tətbiqi elmi tədqiqatların əsas mərkəzi olan Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının çoxsaylı kollektivi!
Sizi, Azərbaycan intellektual elitasının nümayəndələrini 27 mart – Elm Günü münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edir, sizlərə həyatda səadət, cansağlığı, elmi, elmi-pedaqoji, elmi-təşkilati və innovativ fəaliyyətinizdə yeni-yeni nailiyyətlər və uğurlar arzulayırıq!
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 9 aprel 2018-ci il tarixli Sərəncamı əsasında Azərbaycan Elmlər Akademiyasının təsis edildiyi 27 mart tarixi respublikada elmi fəaliyyətlə məşğul olanların peşə bayramı – “Elm Günü” olaraq müəyyən edilmişdir. “Elm Günü”nün təsis edilməsi Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin elmə göstərdiyi müstəsna qayğının və alimə verdiyi yüksək dəyərin təzahürüdür.
Dünyanın bir sıra ölkələrində BMT-nin Baş Assambleyasının qətnaməsinə müvafiq olaraq 10 noyabr tarixi Sülh və İnkişaf Naminə Ümumdünya Elm Günü kimi qeyd olunur. Bundan əlavə, ABŞ, Böyük Britaniya, İtaliya, Rusiya, Ukrayna, Hindistan, Qazaxıstan, İran və s. ölkələrdə də elmi inkişaf baxımından xüsusi əhəmiyyətə malik müxtəlif tarixlər milli elm günləri və həftələri kimi qeyd edilməkdədir.
Azərbaycanda “Elm Günü” olaraq 27 mart tarixinin müəyyən edilməsi Elmlər Akademiyasının son yüz ilə yaxın müddət ərzində xalqımızın sosial-iqtisadi və mədəni-mənəvi tərəqqisində oynadığı müstəsna rolla şərtlənir. 1945-ci ilin martında təsis edilən Elmlər Akademiyası Azərbaycan xalqının intellektual potensialının formalaşdırılmasında, elmin dövrün tələblərindən irəli gələn strateji istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsində, fundamental və tətbiqi elm sahələrinin inkişafında xüsusi xidmətlər həyata keçirmişdir.
Ümummilli lider Heydər Əliyev Akademiyanı “Azərbaycan xalqının milli sərvəti” adlandırmışdır. Belə yüksək dəyər ona görədir ki, bu elm məbədindən yayılan mənəvi-intellektual enerji uzun onillər boyu bütövlükdə milli mədəniyyətimizi stimullaşdırmışdır. Müasir Azərbaycan mədəniyyətinin, milli dövlətçilik və azərbaycançılıq məfkurəsinin formalaşması, milli ziyalı elitasının yetişdirilməsi son onilliklərdə həm də məhz Akademiyanın fəaliyyəti nəticəsində mümkün olmuşdur. Xüsusən, ötən əsrin 70-80-ci illərində Azərbaycanda yaranan nüfuzlu elmi məktəblər yalnız keçmiş SSRİ miqyasında deyil, dünya miqyasında elmi proseslərin inkişafına təkan vermişdir.
Hazırda bir tərəfdən dünyanın yeni reallıqları ilə şərtlənən qlobal çağırışlara, digər tərəfdən Azərbaycanın tarixi Zəfərindən sonra bölgədə və ölkədə yaranmış yeni reallıqlara uyğun olaraq, Azərbaycan elmi, onun əsas aparıcı mərkəzi olan Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası öz inkişafını davam etdirməkdədir. İndi zaman Azərbaycan elmi qarşısında tamamilə yeni vəzifələr müəyyənləşdirmişdir. Akademiyanın yaxın perspektivdəki hədəfi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin müəyyənləşdirdiyi və ölkənin hərtərəfli inkişafına yönəlmiş dövlət siyasətinin həyata keçirilməsində yaxından iştirak etməkdir. Azərbaycan dövlətinin elmə olan həssas və qayğıkeş münasibəti və elmi fəaliyyət sahəsində məqsədyönlü şəkildə həyata keçirilən islahatlar bu hədəfə doğru inamla addımlamağa tam əsas verir.
Əziz həmkarlarımız!
Biz inanır və ümid edirik ki, Azərbaycanın elmi potensialı bir tərəfdən dövlətin elmə diqqət və qayğısı, digər tərəfdən də özünün daxili intellektual səfərbərliyi sayəsində yeni dövrün tələbləri baxımından daha mütəşəkkil konsolidasiya olunacaq, respublikanın sosial-iqtisadi və mədəni-mənəvi inkişafında bundan sonra da yaxından iştirak edəcək, həm də dünya elminə öz layiqli töhfələrini verəcəkdir.
Bir daha Sizlərin hamınızı 27 mart – Elm Günü münasibətilə təbrik edir, hər birinizə yeni-yeni elmi uğurlar, nailiyyətlər arzulayırıq!

Congratulation of the Presidium of ANAS on the occasion of March 27 - Science Day in Azerbaijan
Dear Azerbaijani scientists living in our native land in Azerbaijan and in different countries of the world!
Numerous employees working in many scientific and educational institutions of our country in the field of scientific, scientific-pedagogical, scientific-organizational, scientific-technical and scientific-innovative activities!
Numerous staff of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, which is the main center of fundamental and applied scientific research in our republic!
We cordially congratulate you, representatives of the intellectual elite of Azerbaijan, on March 27 - Science Day and wish you happiness in life, good health, new achievements and successes in scientific, scientific-pedagogical, scientific-organizational and innovative activities!
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated April 9, 2018, the date of March 27 was defined as "Science Day" - a professional holiday of those engaged in scientific activities in the republic. The establishment of the "Science Day" is a manifestation of the exceptional care of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev about science and the high importance he attaches to scientists.
In accordance with the resolution of the UN General Assembly, November 10 is celebrated in a number of countries as the World Science Day for Peace and Development. In addition, in the USA, Great Britain, Italy, Russia, Ukraine, India, Kazakhstan, Iran and other countries, various dates of particular importance from the point of view of scientific development, such as days and weeks of national science, are also celebrated.
The definition of March 27 as "Science Day" in Azerbaijan is due to the exceptional role that the Academy of Sciences has played in the socio-economic, cultural and spiritual progress of our people for a hundred years. The Academy of Sciences, founded in March 1945, rendered special services in the formation of the intellectual potential of the Azerbaijani people, the definition of strategic directions of science arising from the requirements of the time, the development of fundamental and applied science.
National leader Heydar Aliyev called the Academy "The national treasure of the Azerbaijani people." Such a high value is due to the fact that the spiritual and intellectual energy radiated by this temple of science has stimulated our national culture as a whole for many decades. The formation of modern Azerbaijani culture, the ideology of national statehood and Azerbaijanism, the education of the national intellectual elite in recent decades has become possible as a result of the activities of the Academy. In particular, the authoritative scientific schools established in Azerbaijan in the 70-80-ies of the last century gave an impetus to the development of scientific processes not only on the scale of the former USSR, but also on a global scale.
At present, on the one hand, in accordance with the global challenges caused by the new realities of the world and on the other hand, the new realities that have developed in the region and in the country after the historic victory of Azerbaijan, Azerbaijani science, its main leading center - the National Academy of Sciences of Azerbaijan, continues its development. Now time has set completely new tasks for Azerbaijani science. The aim of the Academy in the near future is to actively participate in the implementation of the state policy defined by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and aimed at the comprehensive development of the country. The sensitive and caring attitude of the Azerbaijani state to science and purposeful reforms in the field of scientific activity give every reason to confidently move towards this goal.
Dear colleagues!
We believe and hope that the scientific potential of Azerbaijan, on the one hand, thanks to the attention and care of the state about science and on the other- thanks to its internal intellectual mobilization, will be more organized consolidated in terms of the requirements of the new time and will continue to take an active part in the socio-economic, cultural and spiritual development of the republic and he will also make a worthy contribution to world science.
Once again, we congratulate all of you on March 27 - Science Day and wish each of you new scientific achievements!