Akademik Arif Həşimovun İctimai Elmlər Bölməsinin alimlərilə növbəti görüşü olub
Aprelin 6-da Şərqşünaslıq İnstitutunda AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimovun Akademiyanın İctimai Elmlər Bölməsinin (İEB) elmi müəssisələrinin baş direktorları, icraçı direktorları və elmi katibləri ilə növbəti görüşü olub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan akademik Arif Həşimov AMEA-nın 6 bölməsinin elmi ictimaiyyətilə keçirilən görüşlər zamanı verilmiş təkliflər əsasında Rəyasət Heyəti tərəfindən 1 aprel 2022-ci il tarixində “AMEA-nın elmi bölmələrinin və Rəyasət Heyəti aparatının strukturunun təkmilləşdirilməsi haqqında” qərarın qəbul olunduğunu diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, irəli sürülən təkliflər və sözügedən qərar növbəti illərdə Akademiyada idarəetmənin və strukturun optimallaşdırılmasında, eləcə də elmi potensialın və elmi nailiyyətlərin qorunmasında mühüm rol oynayacaq.
Tədbirdə daha sonra AMEA-nın vitse-prezidenti v.i.e., akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun baş direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyeva, Elm Tarixi İnstitutunun baş direktoru, tarix elmləri doktoru, professor Məryəm Seyidbəyli, Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun baş direktoru, tarix elmləri doktoru, professor Abbas Seyidov, Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun icraçı direktoru, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Fuad Hüseynov, İqtisadiyyat İnstitutunun baş direktoru, iqtisad elmləri doktoru, professor Nazim İmanov və Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun icraçı direktoru, tarix elmləri doktoru Eynulla Mədətli çıxış edərək təkliflərini səsləndiriblər. Təkliflərdə istedadlı kadrların əməyinin qiymətləndirilməsi, Elm muzeyinin yaradılması, Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun regional mərkəzlərinin bərpası, arxeoloji ekspedisiyaların maliyyələşdirilmə mexanizminə yenidən baxılması, kimyəvi spektral analizlərin aparılması üçün Akademiyada müvafiq laboratoriyanın formalaşdırılması, elmi jurnalların özünü maliyyələşdirmə mexanizmi, AR Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi ilə koordinasiyalı şəkildə xaricdə yaşayan azərbaycanlı alimlərlə əlaqələrin genişləndirilməsi, onlarla birgə tədbirlərin təşkili və s. qeyd olunub.
Səsləndirilən təkliflərlə bağlı çıxış edən akademik Arif Həşimov bildirib ki, “Azərbaycan Respublikasında innovativ inkişaf sahəsində koordinasiyanın təmin edilməsi haqqında” ölkə başçısının Sərəncamından irəli gələrək Nazirlər Kabineti tərəfindən “Dövlət mülkiyyətində olan və ya dövlət vəsaiti hesabına yaradılan tədqiqat infrastrukturundan tədqiqatçıların istifadəsi Qaydası” təsdiqlənib. Onun sözlərinə görə, bu sənədlər dövlət mülkiyyətində olan və ya dövlət vəsaiti hesabına yaradılan tədqiqat infrastrukturundan tədqiqatçıların istifadəsi qaydasını müəyyənləşdirir. Akademik Arif Həşimov sözügedən sənədlərin verdiyi imkanlardan irəli gələrək Rəyasət Heyətində aidiyyəti mütəxəssislərin iştirakı ilə mövcud avadanlıqlardan istifadə etməklə Azərbaycanda hansı tədqiqatların aparılmasının mümkünlüyü mövzusunda görüşün keçirilməsinin nəzərdə tutulduğunu diqqətə çatdırıb.
Akademik Arif Həşimov həmçinin AMEA-nın aprelin 27-də keçirilməsi planlaşdırılan Ümumi yığıncağında xaricdə yaşayan alimlərimizin də iştirak edəcəyini və yığıncaq çərçivəsində 27 mart - Elm Günü ilə bağlı yekun tədbirin də baş tutacağını söyləyib. Qeyd edib ki, Ümumi yığıncaq çərçivəsində Elm Gününün qeyd olunması xaricdə yaşayan soydaşlarımıza Azərbaycanda elmə yaradılan şəraitlə tanış olmağa imkan yaradacaq, həmçinin yaşadıqları ölkədə bu əlamətdar günü keçirib, ənənə formasına salmağa stimul verəcək.
Tədbirdə daha sonra çıxış edən AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq elmi əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva bildirib ki, 2020-ci ildə Akademiyanın Rəyasət Heyəti tərəfindən dünyanın bir sıra nüfuzlu elm və təhsil mərkəzlərində çalışan həmyerlilərimizlə elmi əlaqələrin qurulması, onların elmi potensialından və zəngin təcrübəsindən məqsədyönlü istifadə üçün AMEA-da xaricdə fəaliyyət göstərən Azərbaycan Əsilli Alimlərin Assosiasiyasının yaradılması haqqında qərar qəbul olunub. O qeyd edib ki, hazırda Beynəlxalq elmi əməkdaşlıq şöbəsinin Elmi diasporla iş sektoru xaricdə yaşayan 100-ə yaxın azərbaycanlı alimlə sıx əlaqədədir və Rəyasət Heyəti aparatının İnformasiya şöbəsi ilə birgə həm onların, həm də digər soydaşlarımızın elmi nailiyyətlərinin təbliği istiqamətində mühüm işlər həyata keçirilir.
Sonda çıxış edən akademik Arif Həşimov Azərbaycan elminin inkişafına töhfə verə biləcək bu səpkili kollegial görüşlərin mütəmadi keçiriləcəyini vurğulayıb.

On April 6, at the Institute of Oriental Studies, the Acting President of ANAS, academician Arif Hashimov held the next meeting with the general directors, executive directors and scientific secretaries of the scientific institutions of the Division of Social Sciences of the Academy.
Opening the event, academician Arif Hashimov brought to the attention that on April 1, 2022, the decision was adopted by the Presidium on “İmproving the structure of scientific departments of ANAS and the Presidium of ANAS” based on the proposals given during the meetings with the scientific community of the 6 sections of ANAS. He noted that the proposals and the above-mentioned decision will play an important role in the optimization of management and structure, as well as the protection of scientific potential and scientific achievements in the Academy in the coming years.
Then, speaking at the event, voiced their proposals: acting vice-president of ANAS, director of the Institute of Oriental Studies named after academician Ziya Bunyadov, academician Govhar Bakhshaliyeva, general director of the Institute of History of Science, doctor of historical sciences, professor Maryam Seyidbeyli, general director of the Institute of Archeology, Ethnography and Anthropology, doctor of historical sciences, professor Abbas Seyidov, executive director of the Institute of Law and Human Rights, PhD in economics Fuad Huseynov, general director of the Institute of Economics, doctor of economics, professor Nazim Imanov and executive director of the Institute of Philosophy and Sociology, doctor of historical sciences Eynulla Madatli . The proposals include evaluation of talented staff, creation of AR Museum of Science, restoration of regional centers of the Institute of Archeology, Ethnography and Anthropology, revision of the mechanism of financing archaeological expeditions, formation of a laboratory in the Academy for chemical spectral analysis, self-financing mechanism of scientific journals, in coordination with the State Committee of the Republic of Azerbaijan for Work with the Diaspora, the expansion of relations with Azerbaijani scientists living abroad, the organization of joint events with them, etc. is carried out..
Making a speech on the proposals, academician Arif Hashimov said that, in accordance with the decree of the head of state “On ensuring coordination in the field of innovative development in the Republic of Azerbaijan”, the Cabinet of Ministers approved “The procedure for researchers to use the research infrastructure owned by the state or created at the expense of state funds”. According to him, these documents determine the procedure for the use of researchers from the research infrastructure owned by the state or created at the expense of public funds. Academician Arif Hashimov brought to the attention that, based on the opportunities provided by the above-mentioned documents, it is planned to hold a meeting at the Presidium on the possibility of conducting research in Azerbaijan using the available equipment with the participation of relevant specialists.
Academician Arif Hashimov also said that our scientists living abroad will participate in the General Meeting of ANAS, which is scheduled for April 27 and the final event on March 27-Science Day will be held within the framework of the meeting. He noted that the celebration of the day of Science within the framework of the general meeting will allow our compatriots living abroad to get acquainted with the conditions created in Azerbaijan, as well as give an incentive to hold this significant day in the country where they live and form a tradition.
Speaking later at the event, the head of the Division of International Scientific Cooperation of the Presidium of ANAS, PhD in Biology, Associate Professor Esmira Alirzayeva noted that in 2020 the Presidium of Academy decided to establish an Association of Scientists of Azerbaijani Origin working abroad in ANAS to establish scientific ties with our compatriots working in a number of prestigious scientific and educational institutions, centers of the world, the targeted use of their scientific potential and rich experience. She noted that currently the Scientific Diaspora Sector of the Division of International Scientific Cooperation is in close contact with about 100 Azerbaijani scientists living abroad and together with the Division of the Information of the Presidium's office, important work is being carried out to promote scientific achievements of both them and our other compatriots.
In conclusion, academician Arif Hashimov emphasized that these styled collegial meetings that could contribute to the development of Azerbaijani science will be held regularly.