Akademik Arif Həşimov Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin həqiqi və müxbir üzvləri ilə görüşüb
Mayın 12-də AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov Akademiyanın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin həqiqi və müxbir üzvləri ilə görüşüb.
Görüş Akademiyanın 27 aprel 2022-ci il tarixli Ümumi yığıncağının davamı olaraq baş tutub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov bildirib ki, Ümumi yığıncaqda elmimizin gələcək inkişaf dinamikası ilə əlaqədar hansı strateji tədqiqatların aparılması, innovativ layihələrin tətbiqi, Akademiyanın maliyyə mexanizminin təkmilləşdirilməsi, büdcədənkənar vəsaitlərin cəlb edilməsinin genişləndirilməsi və ümumilikdə yol xəritəsinin müəyyənləşdirilməsi ilə bağlı müzakirələrin bölmələrdə davam etdirilməsi qərara alınıb.
Akademik Arif Həşimov elmi bölmələrin təklifləri əsasında Rəyasət Heyətinin yekun sənədi qəbul edəcəyini diqqətə çatdırıb.
Bu gün Akademiyanın elmi bölmələrinin həqiqi və müxbir üzvlərinin sayının kifayət qədər olmadığını vurğulayan Arif Həşimov bu problemin elmimizin inkişafına təsir etdiyini söyləyib.
AMEA rəhbəri elmin təhlükəsizliyinin təmin edilməsinin vacib məsələlərdən olduğunu deyib, elmin qorunması üçün isə elmi mühiti qorumağın vacibliyinə toxunub.
Natiq hazırda Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin dünya, eləcə də respublika üçün aktual olan biologiya, aqrar və tibb elmlərinin problemləri ilə, o cümlədən su ehtiyatları və ərzaq təhlükəsizliyi məsələsi ilə məşğul olduğunu, bu istiqamətdə önəmli tədqiqatlar aparıldığını, eyni zamanda bu və digər sahələr üzrə intensiv kadr hazırlığının aparıldığını  diqqətə çatdırıb.
Akademik Arif Həşimov çıxışlarda səsləndiriləcək real təkliflərin nəzərə alınacağını və yekun sənəddə əksini tapacağını vurğulayıb.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin zəngin tarixə malik olduğunu və bu ənənələrin hazırda da davam etdirildiyini söyləyib. Qeyd edib ki, ölkə rəhbərliyinin çağırışları əsasında bölmənin elmi müəssisələrində ərzaq təhlükəsizliyi, su problemləri, koronavirus pandemiyası və digər istiqamətlərdə araşdırmalar aparılır. Akademik İradə Hüseynova, həmçinin mayın 20-də Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin və Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun təşkilatçılığı ilə Tərtər rayonunun Şıxarx qəsəbəsində, Qarabağ Elmi Tədqiqat Bazasında növbəti tarla seminarının keçiriləcəyini deyib və bu kimi tədbirlərin həm mədəni bitkilərin yeni sortlarının yaradılması və tətbiqi, həm də işğaldan azad edilmiş ərazlərdə kənd təsərrüfatının bərpası və inkişafı baxımından xüsusi önəm kəsb etdiyini bildirib.
O, həmçinin bölmə üzvlərinin və digər aparıcı alimlərin bir çox dövlət proqramlarında və layihələrdə ekspert qismində fəal iştirak etdiklərini diqqətə çatdırıb, eyni zamanda Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin həqiqi və müxbir üzvlüyünə yeni seçkilərin keçirilməsinə ehtiyac olduğunu vurğulayıb.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov isə idarəetmənin optimallaşdırılması, respublikada dissertasiya mövzuları ilə yanaşı, aparılan elmi-tədqiqat işlərinin koordinasiyası məsələlərinə diqqətin artırılması, ərzaq təhlükəsizliyinin təmin olunmasında önəmli rol oynayan mütəxəssislər yetişdirmək məqsədilə aqrar elm sahələri üzrə dissertasiya müdafiəsi və təsdiqinə tələblərin yumşaldılması ilə bağlı təkliflərini səsləndirib. O, Akademiyanın ərzaq təhlükəsizliyi probleminin həlli, yeni sortların yaradılması və tətbiqi ilə bağlı kifayət qədər potensiala malik olduğunu söyləyib, bununla bağlı Bölmədə müzakirələrin aparıldığını vurğulayıb.
AMEA-nın müxbir üzvü İlham Şahmuradov isə çıxışında diqqəti maliyyələşmə mexanizminə və yeni avadanlıqların alınması probleminə çəkib. Həmçinin bir sıra sahələr üzrə terminoloji lüğətlərin yaradılmasına ehtiyac olduğunu bildirib, eləcə də problem şuralarının dissertasiya mövzularının adlarından əlavə, onların aktuallığına da nəzər yetirməsinin önəminə toxunub.
Görüşdə çıxış edən akademik Validə Əlizadə müxtəlif təhlillər aparılmasının vacibliyinə diqqət çəkərək doktorantların xaricdə təhsil keçmələri, bir sıra elmi istiqamətlər üzrə ixtisasların təsnifatı və s. barədə təkliflərini bildirib.
AMEA-nın müxbir üzvü Nuru Bayramov elmi ədəbiyyatlarla işləmək, məqalə hazırlamaq, müxtəlif təhlillər aparmaq məqsədilə doktorantlar üçün xüsusi kursların təşkil edilməsi, həmçinin elmi nəşrlər və eləcə də elmi-tədqiqat avadanlıq və cihazlarının mərkəzi qeydiyyat bazalarının yaradılması və s. barədə təkliflərini diqqətə çatdırıb.
Sonra çıxış edən AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev cihaz və avadanlıqlardan istifadə olunması qaydaları, eləcə də torpaq və su tədqiqatları, qrant layihələri barədə təkliflərini bildirib.
AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradov kadr hazırlığı məsələləri, AMEA-nın müxbir üzvü Amin İsmayılov elmi-tədqiqat işlərinin səmərəliliyi, onlayn müraciət, AMEA-nın müxbir üzvü Saleh Məhərrəmov isə təmsil etdiyi elm sahəsi üzrə müvafiq elmi şuranın yaradılması və s. məsələlər barədə çıxış edərək təklif və mülahizələrini səsləndiriblər.
Sonda AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov tədbirdə səsləndirilən bütün təkliflərə geniş şərh verərək münasibətini bildirib və Rəyasət Heyətinin iclasında qeyd edilən məsələlərin müzakirəyə çıxarılacağını diqqətə çatdırıb.

12-го мая и.о. президента НАНА, академик Ариф Гашимов встретился с действительными членами и членами-корреспондентами Отделения биологических и медицинских наук НАНА.
Встреча состоялась в качестве продолжения Общего собрания Академии, которое прошло 27 апреля текущего года.
Открыв мероприятие вступительным словом, и.о. президента НАНА, академик Ариф Гашимов сообщил, что на Общем собрании было решено продолжить обсуждение в отделениях таких вопросов, как расширение стратегических исследований, нацеленных на дальнейшее развитие отечественной науки, реализация инновационных проектов, совершенствование механизма финансирования НАНА, привлечение внебюджетных средств и разработка дорожной карты в целом.
Академик Ариф Гашимов также добавил, что на основе предложений научных отделений Президиум примет итоговое постановление.
И.о. президента НАНА отметил, что одной из важнейших задач является обеспечение безопасности науки, поэтому необходимо сохранить и развивать научную среду и существующий потенциал.
Оратор сообщил, что в настоящее время Отделение биологических и медицинских наук ведет важные исследования, нацеленные на решение актуальных для всего мира и республики в частности проблем в области биологических, аграрных и медицинских наук, в том числе связанных с нехваткой питьевой воды и обеспечением продовольственной безопасности, в то же время в этой и прочих сферах ведется интенсивная подготовка кадров.
Академик Ариф Гашимов подчеркнул, что реальные предложения, которые будут озвучены в ходе встречи, будут учтены и найдут свое отражение в итоговом документе.
Затем выступила вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова, которая сообщила, что Отделение биологических и медицинских наук имеет богатую историю и традиции, которые соблюдаются до сих пор. Академик отметила, что в соответствии с призывами руководства страны в научных учреждениях отделении ведутся исследования в таких направлениях, как обеспечение продовольственной безопасности, решение проблем, связанных с нехваткой водных ресурсов, пандемией коронавируса и т.д. Вице-президент НАНА также сообщила, что 20-го мая при совместной организационной поддержке Отделения биологических и медицинских наук и Института генетических ресурсов в поселке Шихарх Тертерского района на Карабахской научно-исследовательской базе пройдет очередной полевой семинар, и добавила, что подобные мероприятия имеют особое значение с точки зрения создания и применения новых сортов культурных растений, а также восстановления и развития сельского хозяйства на освобожденных от оккупации территориях.
Академик Ирада Гусейнова также отметила, что члены отделения и другие ведущие ученые структуры принимают активное участие во многих государственных программах и проектах в качестве экспертов.
В своем выступлении на мероприятии член-корреспондент НАНА Зейнал Акперов озвучил свои предложения в связи с оптимизацией управления, координированием тем диссертаций и других научно-исследовательских работ, которые ведутся в соответствующих учреждениях республики, смягчением требований к защите и утверждению диссертаций в области аграрных наук, что будет способствовать подготовке специалистов в сфере обеспечения продовольственной безопасности. Ученый подчеркнул, что в Академии имеется значительный потенциал для решения проблем, связанных с обеспечением продовольственной безопасности, созданием и применением новых сортов, и соответствующие вопросы уже обсуждались в отделении.
Затем выступил член-корреспондент НАНА Ильхам Шахмурадов, который говорил о совершенствовании механизма финансирования и покупке нового оборудования, необходимости учета проблемными советами не только тем диссертационных работ, но и их актуальности, а также отметил, что есть необходимость в составлении терминологических словарей по ряду сфер.
В своем выступлении академик Валида Ализаде выдвинула свои предложения в связи с такими вопросами, как проведение различных анализов, прохождение докторантами практики за рубежом, классификация специальностей по различным направлениям научной деятельности и т.д.
Далее выступил член-корреспондент НАНА Нуру Байрамов, который озвучил свои предложения, связанные с организацией специальных курсов для докторантов по работе с научной литературой, подготовке статей и проведению различных анализов, созданием централизованных баз по регистрации научных изданий, научно-исследовательского оборудования и приборов и т.д.
Предложения о правилах использования приборов и оборудования, проведении исследований в сфере земельных и водных ресурсов, а также реализации грантовых проектов выдвинул член-корреспондент НАНА Аловсат Гулиев.
Затем член-корреспондент НАНА Панах Мурадов говорил о вопросах, связанных с подготовкой кадров, член-корреспондент НАНА Амин Исмайлов – об эффективности научно-исследовательских работ и направлении онлайн-запросов, а член-корреспондент НАНА Салех Магеррамов – о создании соответствующего ученого совета по представляемой им отрасли науки.
В заключение выступил и.о. президента НАНА, академик Ариф Гашимов, который высказал свое мнение об озвученных в ходе встречи предложениях и сообщил, что на заседании Президиума все эти вопросы будут вынесены на обсуждение.